Skip to content
Burger
Cross



Попит на викривачів збільшується - звіт ACFE 2020

Зміст:

 

В черговий раз ми намагаємось зібрати всю доступну статистику щодо ефективності ліній довіри та наслідків шахрайства (як, наприклад, у нещодавньому дописі). Одним з найбільших знавців сучасних тенденцій шахрайства є ACFE (Асоціація фахівців з дослідження шахрайства), і новий Звіт перед націями відкритий для обговорення та аналізу.

Що змінилося з часу останнього звіту ACFE 2018? Давайте перевіримо, що ми знаємо про шахрайство та людей, які його здійснюють у 2020 році.

 

Виявлення шахрайства: яка роль гарячих ліній?

Чоловік у червоній футболці сидить на тлі великого комп'ютера з літерою на екрані

Хороша новина для популяризаторів ліній довіри: подання сигналів про занепокоєння є популярнішим, ніж будь-коли, і ми щиро сподіваємось, що ця тенденція збережеться. У 2010 р. вони склали 41% серед опитаних компаній у багатьох країнах, а у 2020 р. це вже 49%. 

Чи впливають гарячі лінії на швидкість виявлення шахрайств? Якщо коротко — так. У 2020 році 43% усіх схем шахрайства були виявлені шляхом повідомлень (на відміну від 40% 2018-го звіту). Факти ACFE:

  • Половина всіх порад надходить від співробітників.
  • Гарячі лінії допомагають скоротити збитки майже вдвічі (середні збитки компаній з гарячими лініями становлять 100 000 доларів на одну компанію, без них - 198 000 доларів).
  • Організації з гарячими лініями виявляють шахрайство за 12 місяців, без них - 18 місяців.

Гарячі лінії роблять розслідування дешевшим та швидшим — це факт. Однак слід надати деякі деталі щодо процесу подання викликів. Не всі звернення надходять через «гарячі лінії» - багато працівників все ж вважають за краще звітувати безпосередньо керівнику чи відповідальному працівнику з питань дотримання правил. Крім того, всіх працівників слід поінформувати про механізми подачі звернень і скарг у компанії (56% підказок можна зібрати під час навчання і лише 37% без них).

Троє людей у червоному одязі розмовляють по телефону біля великого телефону

Заслуговує на увагу тенденція каналів реєстрації, яка, ймовірно, збережеться, — це популярність вебформ. Зараз є два найпопулярніші способи повідомити своє занепокоєння: телефонні лінії та вебформи. Люди дотримуються онлайн-методів звітування: у 2018 році 42% використовували телефонні гарячі лінії. У 2020 році це число становить 33%.

З електронною поштою та вебформами було навпаки — кількість людей, які користуються нею, зросла на 10%. Якщо ви не хочете, щоб ваші працівники звітували через соціальні медіа чи регулятори, саме час задуматися над оновленням або створенням онлайн-системи подання повідомлень.

 

Чи є у шахрая портрет?

 

Шахраї створюють та змінюють фізичні документи та роблять те ж саме з електронними. Коли це буде зроблено, надія лежить лише в системах виявлення шахрайства. Типовим шахраєм є чоловік з університетською освітою з достатньо високою посадою.

Це не означає, що жінки не чинять шахрайства — ми просто підкреслюємо найпоширеніші статистичні дані щодо шахрайства. Важко уявити, але 72% шахрайства вчиняли чоловіки з більшими втратами, якщо те саме робили жінки.

Чим вища посада конкретного винного в компанії, тим довше триватиме його схема шахрайства. Також методи винного будуть складнішими. Відсоток керівників, які займаються шахрайством, досягає найвищого рівня - 20%. 

Середня втрата, завдана працівником, становить 60 000 доларів, менеджером - 150 000 доларів. Коли це виконавчий орган, будьте готові втратити 600 000 доларів.

Шахраї часто не приходять самі — поруч з ними йдуть тривожні сигнали "червоні прапори". Нічого не змінилося у 2020 році. Серед класичних сигналів є життя не по доходах,  фінансові труднощі, тісні стосунки з продавцем або замовником. 
 

Шахрайство це: методи, втрати, цілі

Чоловік у чорній футболці кладе гроші в червону скарбничку

Шахрайства пришвидшилось: у 2018 році середня тривалість схеми шахрайства склала 16 місяців, у 2020 році - 14 місяців. Загальний збиток від шахрайських дій оцінюється в 3,6 мільярда доларів, і це лише у виявлених випадках шахрайства. Приватні та державні компанії страждають найбільше з однаковими середніми збитками. Проте схеми шахрайства, як правило, зустрічаються і в НУО, оскільки рівень їх комплаєнсу та захист від шахрайства значно слабший, ніж у приватних організацій.

 

Спійманий злочинець, швидше за все, буде покараний розірванням його договору - 66%. Інші можуть обрати угоду про врегулювання або вимагати відставки.

 

Шкода шахрайства неминуча: за даними ACFE, 54% компаній ніколи не відшкодовували свої збитки. У конкретних регіонах цей відсоток може бути навіть вищим. Коли законодавство не працює на вашу користь, механізми викривальництва чи аудит нічого не можуть зробити.

Це крихітний фрагмент звіту ACFE 2020, і ми радимо вам заглибитись у нього та дізнатися більше. Випадки шахрайства не зменшуються з роками, а тому шахраї не зникають. Тільки складні заходи з навчанням, системами конфіденційного повідомлення та викриття, зовнішніми та внутрішніми аудитами дозволяють запобігти або виявити шахрайство на самому ранньому етапі та врятувати вашу компанію від значних втрат.

 

Усі вектори, які використовуються в цій статті, належать:

Вектор грошей, створений історіями - www.freepik.com

Вектор соціальних медіа, створений історіями - www.freepik.com